BGP (Sınır Geçit Protokolü) CISCO Packet Tracer Örneği

08.05.2020 23:11
#CISCO #PACKETTRACER #BGP #BORDERGATEWAYPROTOCOL #BILGISAYARAGLARI

BGP (Sınır Geçit Protokolü) CISCO Packet Tracer Örneği

BGP (Border Gateway Protokol) Nedir?

    Sınır Geçit Protokolü (Border Gateway Protocolinternet üzerinde kararların çekirdeğe yönlendirilmesine imkan sağlar. BGP gerçekten de güvenilir, sağlıklı çalışan bir yönlendirme protokolü olmasına karşın yavaş bir yönlendirme protokolüdür. Bu protokol bir IP network tablosunu korur ya da otonom sistemler arasında ağın ulaşılabilirliğini gösterir. Yol vektörü protokolü gibi tarif edilir.

Çalışma Sistemi

    BGP komşuları, konfigürasyonun yönlendiriciler arasında TCP oluşturumunun port 179 üzerinde kurulumunun elle yapılmasına bir imkandır. Bir BGP spikeri periyodik olarak 19 byte lık canlı mesajları ana bağlantıya gönderir(her 60 saniyede). Bu yönlendirme protokolleri arasında BGP TCP'yi nakletme protokolü olarak eşşizdir.

BGP otonom sistemin içinden (AS) geçtiği zaman iç BGP (IBGP or Interior Border Gateway Protocol) olarak adlandırılır. Otonom sistemler arasından geçtiğinde ise dış BGP (EBGP or Exterior Border Gateway Protocol) olarak adlandırılır. Diğer bir AS ise bilgi değişimi yapan AS'nin sınırında olan yönlendiriciler sınır ya da uç yönlendiriciler olarak adlandırılır. İşletim sisteminde IBGP yönleri dış BGP den ya da herhangi bir iç yönlendirici protokoldendaha az tercih edilen 200 yönetimsel mesafesindedir. Diğer yöneltici uygulamalar da EBGP'yi IGP'ye tercih eder. Ayrıca BGP, bağlantı güvenliğinin sağlanması için '''MD5''' ile erişimin yetkilendirilmesini sağlar.

Tablolar

BGP ile haberleşmek için bir yönlendirici 3 tablo tutar.

  • Komşu Tablosu : Bu tabloya manuel olarak komşu yönlendiriciler yazılır. Ayrıca hangi bilgiyi hangi yönlendiriciye gönderebileceği bilgisi de bu tabloda tutulabilir.
  • BGP Tablosu : Dakikada bir, komşu yönlendiricilerinden ayaktayım-çalışıyorum bilgisi alıp almadığını tutar.
  • IP Yönlendirme Tablosu : BGP tablosundaki en iyi rotaları tutar.

Kaynaklar

Sınır Geçit Protokolü - Vikipedi


CISCO Packet Tracer İle Yapılmış BGP Örneği

BGP Packet Tracer Örneği