Proje Yedekleme Programı

Proje Yedekleme Programı

Proje Yedekleme Programı


Proje Yedekleyici programı nedir?

Proje Yedekleyici programı, üzerinde çalıştığınız projelerinizi dilediğiniz zaman aralıklarında yedeklemek üzere tasarlanmış, C# dili kullanılarak, windows form app türünde masaüstü bir program olarak hazırlanmış ve geliştirmeye açık bir şekilde sunulmuştur. 

Proje Yedekleyici programı hangi durumlarda yardımcı olacaktır?

  1. Üzerinde çalışmış olduğunuz bir projeyi yanlışlıkla silmeniz durumunda mevcut yedeklerden* projeyi kurtarabilirsiniz.
  2. Çalıştığınız bir projede hatalı bir işlem yapmış olabilirsiniz. Ve bu işlemi geri alınamayacak bir şekilde kaydetmiş olabilirsiniz. Korkmayın! Tüm yedekleriniz güvende! *
  3. Diyelim ki projenizi mevcut plana göre geliştiriyorsunuz ve planda köklü bir değişiklik oluştu. Sakin olun! Projenizi yeni plana uydurabileceğiniz en iyi hali yedeklerinizde.*
  4. Varsayalım ki projenizle bir bütün olmuşsunuz. Tüm dikkatiniz projenizdeyken o da ne! Kedinizin kahvenize çarptı ve bilgisayarınız pert.** Korkmayın! Cevabı biliyorsunuz.
  5. Belki de bilgisayarınızda yeni bir şeyler deniyorsunuzdur. Hatta denediğiniz şeyi başarmışsınızdır da. Tabi bilgisayarı yeniden başlattığınızda BIOS'ta kalabilirsiniz de.** 😈😈

Her koşulda ve her zor durumda yedeklerinize kolaylıkla ulaşarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


Proje Yedekleyici programı ne gibi yedekleme seçenekleri sunuyor?

Sistem üzerinde iki adet yedekleme seçeneği ve dört adet yedekleme aralığı sunulmuştur. Yedekleme seçenekleri klasör ve arşiv olarak sunulmuştur. Yedekleme aralığı ise her açılışta, günlük, haftalık ve aylık yedeklemedir. 


Proje Yedekleyici programında önerilen yedekleme seçeneği nedir?

Sistemde sunulan yedekleme seçenekleri ve aralıkları göz önünde bulundurulduğunda tercih edilecek yedekleme yöntemleri kullanıcıya ve projeye göre şekillenmekle birlikte önerilen yedekleme yöntemi arşivlenmiş yedeklemeleri, projeyi her çalıştırdığınızda almaktır. Bu sayede kayıpları minimuma indirmiş olacaksınız.

Ek bir önlem olarak ise proje yedek klasörünüzü Google Drive gibi servisler ile birleştirerek yedeklerinizi anlık olarak internete yedekleyebilirsiniz.


Proje Yedekleyici programının içeriğinde neler vardır?

Sistem temelde üç ekrandan oluşmaktadır. Bu ekranlar ve özellikleri şu şekildedir.Proje Yedekleyici

Ana sayfa

Bu sayfa programın en çok karşılaşacağınız ekranıdır. Programa dahil edilmiş projeleriniz bu ekran üzerinde görüntülenir. İlgili proje seçildikten sonra yedekleme vakti gelmiş ise yedeklemesi yapılır, gelmemiş ise projenin geliştirildiği ortam çalıştırılır.

1. Varsayılan olarak programa 12 proje atanabiliyor. Tabi geliştirmeye açık bir proje olduğu için dilediğiniz gibi indirip düzenleyip kullanabilirsiniz.

2. Programda üç adet renk seçeneği vardır. Yeşil yedekleme yapıldığını, turuncu yedekleme vaktinin geldiğini, pembe ise proje eklendikten sonra hiç yedekleme yapılmadığını belirtir.

3. 12 projeden daha az sayıda bir proje var ise bir artı butonu belirerek programa yeni bir proje ekleme işlemini kolayca yapmanıza yardımcı olacaktır.

4. Projeler eklenirken varsayılan bir ikon seçilir. Dileyen kullanıcı projesine ait bir ikonu proje fotoğrafı olarak seçebilecektir.

5. Hemen sağ tarafta proje ismi ve altında ise son yedekleme zamanı belirtilmiştir.Proje Yedekleyici

Yeni Proje

Projelerinizi sisteme dahil etmek çok kolay.

Hazırlanan arayüz ile hızlı bir şekilde proje bilgilerinizi girip, yedekleme konumu ve sıklığını seçip, projeyi geliştirdiğiniz ortamı da seçtikten sonra kendinizi güvende hissederek çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu kısımda program konumu olarak örneğin Visual Studio ile çalışıyorsanız visual studio dosyasının konumu girilmelidir. Bu sayede projeniz yedeklendikten sonra otomatik olarak Visual Studio da başlatılacaktır.

Yedek klasöründe en verimli yöntem ise örneğin Google Drive ile senkronize edilen bir klasörü tanımlayıp proje yedeklerinizi burada oluşturabilirsiniz. Bu sayede her yedeğiniz anlık olarak Google Drive'a yedeklenebilir. Böylece bilgisayarınız bozulsa bile rahatlıkla proje yedeklerinize erişebilirsiniz.Proje Yedekleyici

Proje Düzenle

Eklediğiniz projelerin kontrolü sizin elinizde.

Proje düzenleme ara yüzü üzerinde sisteme dahil ettiğiniz projeleri düzenleyebilirsiniz.

Proje düzenleme işleminde yedekleme sıklığı, konumu, proje klasörü gibi içerikleri dilediğiniz gibi değiştirip güncelleyebilirsiniz. Kontrol tamamen sizin elinizde.

Dilerseniz de tamamladığınız veya iptal ettiğiniz projeleri sistemden kaldırabilir, daha fazla yer kazanabilirsiniz.


Proje kaynak dosyalarına buradan GitHub üzerinden ulaşabilirsiniz.


Projelerinizin güvenliğinin sağlanmış olması için en az bir yedek alınmış olmalıdır. Hiç yedeklenmemiş projeler için bir güvenlik sunulmamaktadır.

** Bilgisayarınızda oluşacak sistem çökmesi, çalınma, bozulma gibi durumlarda yedeklerinize ulaşabilmeniz için yedek klasörlerinizin Google Drive gibi servisler ile internet ortamında yedeklenmiş olması gerekmektedir.